Jak się pozbyć wody w zbiorniku paliwa?

21.06.2021

Woda w zbiorniku paliwa

Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak realnym i jednocześnie często spotykanym zagrożeniem dla samochodu jest woda w zbiorniku paliwa. Jak usunąć ten problem? Istnieje wiele sposobów, jednak najpierw warto wiedzieć, skąd się tam w ogóle wzięła. Podczas tankowania wlewa się do baku przecież wyłącznie paliwo. Wbrew powszechnemu mitowi, woda nie bierze się w nim przez nieuczciwość stacji benzynowej – zapobiegają temu regularne kontrole. Trzeba mieć świadomość, że podczas tankowania dostaje się do niego powietrze. Wspomniany gaz skrapla się, osiada na ściankach zbiornika i miesza się z benzyną czy ropą. Woda w baku pojawia się więc stopniowo.

Woda w zbiorniku paliwa – objawy i skutki

Woda w zbiorniku paliwa powoduje różne problemy. Najczęściej objawia się kłopotami z uruchomieniem samochodu lub nierównomierną pracą silnika, mimo że teoretycznie pojazd jest w dobrym stanie technicznym. Niestety, woda jest cięższa od paliwa, dlatego zbiera się najczęściej w dolnych partiach baku, a stamtąd jest pobierana przez pompę i trafia do wtryskiwaczy. Może to poważnie uszkodzić silnik, a nawet zupełnie go zatrzymać.

 

Następnie trafia do innych elementów samochodu, przez co wywołuje nieraz korozję w bardzo wielu różnych miejscach. Rdza natomiast tworzy cząstki stałe, które dostają się do silnika i wywołują problemy, takie jak na przykład szybsze ścieranie ruchomych części. Woda jest o wiele mniej lepka od benzyny czy oleju napędowego, dlatego może szybko doprowadzić do różnych uszkodzeń. Należy pamiętać, że jeśli bak został wykonany z metalu, to może ona wywołać korozję w nim samym – nie dotyczy to jednak wersji plastikowych.

 

Szczególnie niekorzystną sytuacją jest podwyższona ilość wody w baku w okresie zimowym, kiedy panują ujemne temperatury. W zbiorniku paliwa może w efekcie powstać lód, który z kolei przyczynia się do zatykania filtra paliwa.

Woda w zbiorniku paliwa – jak usunąć problem?

Niestety, jeśli w Twoim baku znajduje się zbyt dużo wody, to jedynym sposobem na usunięcie problemu będzie wymontowanie go i opróżnienie z dokładnym wyczyszczeniem. Oczywiście, zarówno benzyna, jak i olej napędowy mogą w pewnym stopniu zawierać tę ciecz, jednak nie w większych ilościach. Istnieje kilka sposobów na to, żeby nie doprowadzić do pojawienia się nadmiaru wody w paliwie i warto się do nich stosować. O czym mowa?

Woda w paliwie – co zrobić, żeby się w nim nie pojawiała?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, woda w zbiorniku paliwa pojawia się na skutek skraplania się powietrza. Warto więc ograniczyć jego ilość, która podczas tankowania dostaje się do baku, oraz zmniejszyć powierzchnię, na której gaz będzie mógł się skroplić. Rozwiązanie jest bardzo proste – wystarczy tankować do pełna i dbać o wysoki poziom benzyny czy oleju napędowego. Dzięki temu w zbiorniku będzie powstawać mniej wody, ponieważ jednocześnie proporcje paliwa do niej będą na tyle korzystne, że ciecz zostanie zneutralizowana.

 

Jeśli w paliwie pojawił się lód i uniemożliwił uruchomienie samochodu, to jedynym sposobem na włączenie jednostki jest poczekanie, aż temperatura przekroczy zero stopni. Można również pojazd odholować do cieplejszego miejsca, na przykład na parking podziemny czy do garażu. Można również skorzystać ze sprawdzonych dodatków do paliwa, ponieważ te często są przystosowane do wiązania wody.

Woda w zbiorniku paliwa – dodatki do paliwa

Dodatki do paliwa są bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdej osoby, która chce zapobiec powstaniu wody w baku. Na rynku można znaleźć wiele tego rodzaju produktów, dlatego warto przed zakupem upewnić się, że preparat nie będzie źle wpływać na silnik. Należy więc dokładnie przeczytać etykietę, a także sprawdzić, czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty jakości i spełnia wymagane standardy.

 

Oferujemy skuteczne dodatki do paliwa, które wiążą wodę, ale przy tym uszlachetniają je na wiele innych sposobów. Obniżają zużycie benzyny i oleju, zmniejszają emisję spalin, zwiększają osiągi samochodu. Oczywiście, posiadają liczne certyfikaty i spełniają wysokie standardy.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl