Podstawowe rodzaje paliw

18.06.2021

Na stacjach benzynowych można zasadniczo spotkać trzy rodzaje paliwa samochodowego. Chodzi oczywiście o benzynę, olej napędowy i LGP. Wszystkie posiadają różne cechy i mają zarówno swoich miłośników, jak i wrogów.

 

Rodzaje paliwa - skrót, skrócona charakterystyka

 

Olej napędowy (ON) - został pierwszy raz użyty w 1893 roku, w samochodzie o zapłonie samoczynnym. Głównie pochodzi z rafinacji ropy naftowej, jednak spotkać się można z licznymi alternatywami, na przykład pochodzenia roślinnego. Ze względu na charakter mieszanki paliwowo-powietrznej zapłon jest nie iskrowy, ale samoczynny. Dzięki temu nie istnieje ryzyko tzw. spalania stukowego (nierównomierne spalanie paliw, może prowadzić do usterek).

 

Benzyna (PB95, PB98) - w przeciwieństwie do powyższego paliwa, benzyna jest używana w autach o zapłonie iskrowym i otrzymuje się ją poprzez destylację ropy. Pierwszy raz użyto jej pod koniec XIX wieku. Co ciekawe, wcześniej służyła jako zwyczajny środek do dezynfekcji. Wytwarza energię poprzez spalanie w bardzo krótkich cyklach. Powietrze i benzyna dostają się do cylindrów w postaci mieszanki paliwowo-powietrznej. Temperatura wrzenia w tym wypadku rozpoczyna się w okolicach 30 st. Celsjusza. Dzięki temu samochód benzynowy łatwiej jest uruchomić zimą.

 

Liquefied Petroleum Gas (LPG) - w odróżnieniu od powyższych, LPG jest skroplonym gazem. Jego pierwotnym zastosowaniem było zasilanie kuchenek gazowych, co zresztą do dzisiaj ma miejsce. Wydobywa się go bezpośrednio ze złóż ziemnych, jednak może być również pozyskany w procesie rafinacji ropy.

 

Jednym z najważniejszych parametrów benzyny jest liczba oktanowa. To właśnie przez nią wyróżnia się dwa głównie spotykane paliwa tego rodzaju - PB95 i PB98. Producenci uważają, że wyższa liczba oktanowa przyczynia się do mniejszego spalania. Nie zawsze jednak jest to prawdą. Warto jednak wspomnieć, że PB98 oznacza przede wszystkim wyższą odporność na wspomniane wcześniej spalanie stukowe, dlatego jest bezpieczniejsze dla silnika (przede wszystkim w starszych autach). Nie oznacza to, że taka benzyna będzie lepsza - przede wszystkim należy przeczytać zalecenia producenta i do nich się stosować.

 

Warto też wspomnieć, że wymienione rodzaje paliwa samochodowego posiadają różną cenę i efektywność. Kiedy w przypadku benzyny i diesla różnica nie jest tak spora, to litr gazu LPG będzie znacznie tańszy. W Polsce instalacje LPG w samochodach są szczególnie często spotykane, ponieważ w dłuższej perspektywie pozwalają na niesamowitą oszczędność. Trzeba jednak zatroszczyć się o profesjonalną instalację, ponieważ wątpliwej jakości systemy wpływają na większe spalanie oraz zmniejszenie mocy silnika.

 

Nowoczesne dodatki do paliwa - mniejsze spalanie i więcej mocy

 

Warto wiedzieć, że na rynku można spotkać ciekawe dodatki do paliwa, które są przeznaczone zarówno do benzyny, jak i oleju napędowego. Są to preparaty zawierające substancje przyczyniające się do zwiększenia efektywności spalania i jednocześnie eliminacji powstających odpadów. To nie wszystko, ponieważ dobre suplementy zmniejszają wydzielanie dwutlenku węgla, a także poprawiają moc samochodu, jednocześnie zmniejszając średnie spalanie nawet o kilkanaście procent. Ich stosowanie może też przyczynić się do poprawy żywotności jednostki napędowej, a także ochrony wielu poszczególnych komponentów.

 

W naszej ofercie znajdziesz dodatki do paliwa, które posiadają wszelkie potrzebne certyfikaty i spełniają różne normy. Są przeznaczone do różnego rodzaju pojazdów i wszystkie łączy jedno - wysoka jakość. Postaw na bezpieczeństwo swojego auta!

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl