Paliwo letnie a zimowe - różnice

16.06.2021

Paliwo zimowe a letnie

Kiedy lato dobiega końca, wieczory stają się dłuższe, a temperatura na zewnątrz zaczyna spadać, to dla wszystkich staje się jasne, że powoli nadchodzi zima. Jest to okres, w którym wielu kierowców intensywnie przygotowuje swoje pojazdy na przewidywane, złe warunki pogodowe w trakcie najbliższych miesięcy. Zmiana opon na zimowe, wymiana płynu do spryskiwaczy, sprawdzenie szczelności układów - te wszystkie czynności mają bardzo duże znaczenie, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas użytkowania auta zimą. Wielu kierowców jednak zapomina, że silniki również nie przepadają za zbyt niskimi temperaturami, jednak czy można zrobić coś, aby serce naszego pojazdu pracowało lepiej w okresie zimowym?

 

Poza kierowcami do zimy przygotowują się także producenci i dystrybutorzy paliw samochodowych. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że benzyna, gaz i olej napędowy w niższych temperaturach zachowują się inaczej i tracą swoje właściwości. Dlatego też w zależności od tego, jaka panuje obecnie pora roku, na stacje paliw dostarczane są odpowiednio przygotowane do panujących warunków mieszanki. Wśród nich wyróżniamy właśnie paliwo zimowe i paliwo letnie. Jakie są różnice między nimi?

 

W przypadku benzyny zmiany nie są aż tak duże, ponieważ jest to paliwo, które najlepiej znosi niskie temperatury. Niemniej jednak jest przygotowana tak, aby prężność pary była większa. To w zasadzie najważniejszy element, który odróżnia benzynę na lato od tej zimną porę roku, a jego zadaniem jest zwiększenie właściwości rozruchowych silnika. W paliwie na zimę pojawiają się też specjalne dodatki, które mają pochłaniać wilgoć, aby zapobiec korodowaniu przewodów paliwowych.

 

Sprawy zaczynają się nieco komplikować w przypadku pojazdów zasilanych LPG. Jak pewnie wielu kierowców zauważyło - cena tego paliwa w czasie zimy wzrasta. Wynika to z faktu, że aby zoptymalizować ciśnienie pary, producenci zwiększają zawartość propanu w mieszance. Dzięki temu samochody jeżdżące na gaz zachowują swoją sprawność nawet przy niskich temperaturach.

 

W przypadku oleju napędowego różnice między jego letnią i zimową wersją są dużo większe niż dwóch poprzednich paliw. Ze względu na skład mieszanki, niskie temperatury mogą powodować wytrącanie się parafiny, co może doprowadzić do zablokowania się zimnego filtra i w efekcie zatrzymanie przepływu oleju napędowego. Z tego powodu na stacjach pojawiają się aż 3 warianty tego paliwa: letni (0 stopni), przejściowy (-10 stopni) i zimowy (-20 stopni) - co jest odpowiedzią na pytanie “paliwo letnie - do jakiej temperatury” - maksymalnie 0.

 

Jak więc wyraźnie widać, paliwo, które kupujemy latem, różni się od tego, które tankujemy zimą. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ma to ogromne znaczenie dla stabilnej pracy silnika w czasie mrozów. Istnieje też ciekawa alternatywa, która znana jest jako dodatki do paliwa, które pomogą Ci w codziennym eksploatowaniu auta.

Dodatki do paliwa sposobem na mróz

W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości dodatki do paliwa, które poprawią jego jakość, jednocześnie zwiększając efektywność pracy silnika oraz jego żywotność w zimie i nie tylko.

 

Suplement do paliw samochodowych REDUX to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz uniknąć gromadzenia się nagaru w silniku i filtrach DPF i FAP. Dzięki temu obniżysz koszty eksploatacji pojazdu i zadbasz o jego prawidłowe funkcjonowanie.

 

Kompleksowy skład preparatu to jednak nie tylko ochrona. Poprzez stosowanie REDUX, Twój silnik będzie pracował stabilniej, a jego osiągi wzrosną. Ponadto zauważalnie odczujesz spadek zużycia paliwa nawet o około 12% na 100 kilometrów, co pozwoli uzyskać jeszcze większe oszczędności.

 

Korzystanie z REDUX ma także pozytywny wpływ na środowisko - wzbogacone nim paliwo to: zmniejszenie emisji CO, CO2, NOx i cząstek stałych PM w bardzo dużym stopniu, ograniczenie dymienia z rury wydechowej, zmniejszenie zużycia czynnika AdBlue oraz przedłużenie żywotności oleju silnikowego. Jak więc widać - używanie wysokiej klasy suplementu do paliwa REDUX przynosi bardzo dużo korzyści.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl