Co wpływa na cenę oleju napędowego?

14.06.2021

Każda podwyżka cen paliwa jest niechcianym zdarzeniem dla posiadaczy samochodów. Nawet niewielkie zmiany potrafią być dotkliwe, jeśli podróżuje się naprawdę sporo, a więc do tankowania dochodzi często. Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, co powoduje zmiany w danym momencie, ponieważ czynników bywa co najmniej kilka.

 

Średnia cena oleju napędowego na czerwiec 2021 wynosi około 5,20 zł za litr. Warto jednak mieć świadomość, że w każdym mieście czy na innych stacjach wartość ta może się różnić. Okazuje się jednak, iż nawet około 3 zł z tej kwoty mogą stanowić podatki. Co więcej, może się to okazywać sporo, ale w krajach na zachód od Polski cena za litr wynosi obecnie około 6/7 zł.

 

Jako ciekawostkę można dodać, że (w Polsce) najwyższa cena oleju napędowego była spotykana dekadę temu, bo w 2012 roku, w którym to koszt jednego litra tego paliwa czasami przekraczał granicę 6 złotych.

Co składa się na cenę oleju napędowego?

Do wspomnianych podatków wrócimy później. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę oleju napędowego jest sytuacja na rynku, która najczęściej dotyczy sytuacji związanych z działaniem krajów OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową). Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na jedną bardzo ważną rzecz - kiedy OPEC sprzedaje ropę, to zawsze podaje cenę w amerykańskich dolarach. Z tego powodu cena paliwa w Polsce zależy również od stanu złotówki i dolara. Warto wspomnieć, że wszystko to jest objęte również 23-procentowym podatkiem VAT.

 

Cena paliwa zależy także od sytuacji na giełdzie paliwowej. Warto też wiedzieć, że różni producenci nakładają inne marże. Na koszt zakupu oleju napędowego składają się także opłaty stałe, czyli podatki o tej samej wartości, niezależnie od sytuacji rynkowej czy producentów. Chodzi o podatek akcyzowy, opłatę paliwową czy opłatę zapasową. Warto wspomnieć również o opłacie emisyjnej, która wynosi 0,08 zł.

 

Oczywiście nie można przy tym zapominać o samej filozofii korporacji odpowiadających za stacje benzynowe. Te również muszą narzucić swoją własną marżę, ale nie tylko. Warto mieć świadomość, że wiele przedsiębiorstw tworzy specjalne mieszanki paliw, dzięki czemu te są bardziej bezpieczne dla silnika i zwiększają ich efektywność. Z tego powodu nieprzypadkowo na niektórych stacjach olej napędowy może kosztować więcej niż na innych. Przede wszystkim jednak warto najpierw dowiedzieć się więcej na ten temat, ponieważ sprawa ta może być jednocześnie chwytem marketingowym.

 

Dobrze wiedzieć, że dodatki do oleju napędowego są bardzo ciekawym sposobem na poprawę jego jakości. Co więcej, nawet wybierając tańsze paliwo i dodając do niego dobrej jakości suplement, można uzyskać świetną mieszankę. Oczywiście należy sięgać po produkty sprawdzone, posiadające wymagane certyfikaty. Dzięki nim można zwiększyć moc jednostki napędowej, ograniczyć emisję spalin, a do tego wpłynąć pozytywnie na żywotność różnych komponentów. To tańszy sposób, by osiągnąć jakość nawet lepszą niż najdroższe oleje napędowe sprzedawane na stacjach benzynowych.

 

W naszej ofercie możesz znaleźć różnego rodzaju dodatki do paliwa, które są przeznaczone zarówno do pojazdów posiadających silniki benzynowe, jak i zasilane olejem napędowym. Wszystkie spełniają rygorystyczne normy i posiadają certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo ich stosowania. Dysponujemy wersjami dla pojazdów osobowych, ale też maszyn rolniczych, łodzi i nie tylko. Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl