Jak paliwo wpływa na żywotność silnika?

12.06.2021

Jaka jest żywotność silnika?

Silnik jest bez wątpienia jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym elementem samochodu. Jego prawidłowe działanie będzie niezbędne do jazdy, a usterki bywają niesamowicie kosztowne w naprawie. Co ciekawe, do problemów może dochodzić poprzez zły styl jazdy, na przykład dynamicznie przyspieszając w pierwszych minutach pracy silnika, zanim ten osiągnie swoją optymalną temperaturę. Ważne jest także dbanie o właściwy poziom i regularne wymiany oleju silnikowego.

 

Niestety odpowiedź na powyższe pytanie jest wyjątkowo trudna do określenia, ponieważ na pracę jednostki napędowej wpływa cała masa różnych elementów, a także warunki, w jakich pracuje samochód. Warto jednak wiedzieć, że wiele nieprawidłowych działań tę żywotność skraca i generuje usterki, dlatego dzisiaj przyjrzymy się paliwom.

Żywotność silnika benzynowego a paliwo

Warto mieć świadomość, że w procesie wytwarzania energii bardzo istotne jest paliwo, dlatego dobrze wiedzieć, iż jego jakość może wpłynąć na pracę silnika. W większości przypadków korzystanie z gorszej benzyny czy oleju napędowego dość szybko da o sobie znać, ponieważ kierowca prawdopodobnie odczuje spadek mocy motoru, a więc samochód nie będzie już tak dynamiczny, nie uda mu się tak dobrze przyspieszać.

 

Gorsza żywotność silnika benzynowego spowodowana gorszej jakości paliwem nie jest czymś niedostrzegalnym. Mianowicie kupując np. wątpliwą benzynę, można zauważyć, że jednostka napędowa będzie głośniej pracować, a przy tym widocznie zwiększy się spalanie. Może również dojść do falowania obrotów.

W jaki sposób złe paliwo może uszkodzić silnik?

Paliwo wątpliwej jakości charakteryzuje się generowaniem wielu odpadów w procesie spalania, które z kolei odkładają się na poszczególnych komponentach silnika i mogą powodować wiele zróżnicowanych usterek. W przypadku oleju napędowego i nowszych jednostek zasilanych benzyną problem jest szczególnie istotny, ponieważ złe paliwo może zniszczyć pompę wysokiego ciśnienia, a do tego zapchać wtryskiwacze czy uszkodzić wkład filtra cząstek stałych. Naprawa w tym przypadku będzie niesamowicie kosztowna. Zła benzyna natomiast trwale może uszkodzić katalizator, a także sondę lambda czy świece zapłonowe. Koszt naprawy nie jest szczególnie wysoki (zapewne kilkaset złotych), jednak można go przecież uniknąć.

 

Skoro wiadomo, że złe paliwo w silniku bardzo negatywnie działa na jednostkę napędową, to co w takim razie powinno się zrobić? Niestety nie jest to takie łatwe. Jeśli zauważysz, że samochód został zatankowany kiepskim paliwem, to należy udać się do warsztatu i wypompować wadliwą benzynę czy olej napędowy, a także wymienić filtr paliwa. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia silnika, co z kolei wiąże się z kosztem w okolicach 10-15 tysięcy złotych, co w niektórych przypadkach rodzi wątpliwość opłacalności naprawy.

Jak przedłużyć żywotność silnika benzynowego?

Przede wszystkim kupuj paliwo na sprawdzonych stacjach benzynowych, raczej odradzamy korzystanie z miejsc nieznanych. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie suplementów do paliwa. Oczywiście nadal powinno mieć ono odpowiednią jakość, jednak dodatki sprawiają, że komponenty jednostki napędowej oczyszczają się podczas pracy, a do tego zmniejsza się spalanie, co ostatecznie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Co ciekawe, suplementy mogą być stosowane zarówno w silnikach wysokoprężnych, jak i benzynowych. Ograniczają też emisję CO2 do atmosfery. Znajdziesz je w naszej ofercie!

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl