Jak poprawić olej napędowy używając dodatków?

08.06.2021

Charakterystyka oleju napędowego

Olej napędowy składa się z węglowodorów, a pozyskuje się go w procesie destylacji ropy naftowej. Dla właściwości olejów napędowych kluczową rolę odgrywa liczba cetanowa, która określa podatność substancji na samozapłon. Według polskich unormowań, minimalna dopuszczalna liczba cetanowa dla tych paliw powinna się utrzymywać na poziomie 51. Niższe wartości już negatywnie wpływają na pracę układu napędowego.

 

Olej napędowy wyróżniają główne takie właściwości, jak:

  • liczba cetanowa – im jest wyższa, tym lepiej i wydajniej pracuje silnik, a paliwo jest płynniej spalane,
  • kleistość – jest związana z gęstością paliwa, lepkość ma znaczenie szczególnie zimą,
  • gęstość – jest zależna od składu oleju, zmienia się zależnie od temperatury.

Jak poprawić jakość oleju napędowego?

Aby poprawić właściwości tego rodzaju paliwa, trzeba wykorzystać odpowiednie dodatki do oleju napędowego, a każdy z nich ma określony cel. Najczęściej używanym środkiem jest ulepszacz liczby cetanowej, który podnosi jakość paliwa. Wyższy indeks cetanowy usprawnia proces samozapłonu kompozycji paliwowo-powietrznej. Dzięki zastosowaniu takiego dodatku do oleju napędowego sprawimy, że silnik łatwiej będzie zwiększał obroty, poprawi się też sam rozruch, a także możemy opóźnić zanieczyszczanie się dysz wtryskarki.

 

Dodatki do oleju napędowego to także ulepszacze smaru. Pompa wtryskująca paliwo do silnika wysokoprężnego zazwyczaj jest skrapiana paliwem przy swoich częściach ruchowych. Jako. że obecnie dąży się do eliminacji siarki ze składu oleju napędowego, to obniża się też jakość i zdolność „samosmarowania” w pojeździe. Środki poprawiające smarowność natomiast spowalniają zużycie pomp paliwowych i ich awarie.

 

Do oleju napędowego możemy również dodać polepszacze wpływające na ilość osadów. Układ paliwowy powinien pracować w czystości, a zawory wlotowe generalnie nie mają styczności z ciekłym paliwem. Kiedy jednak wtryskarka oleju przenosi substancję do komory spalania, to dzieje się to pod ogromnym ciśnieniem, przez bardzo drobne otwory. Ten mechanizm sprawia, że osady nakładają się  w dyszach wtryskarki. Temu właśnie zapobiegniemy stosując odpowiednie dodatki kontrolujące ilość nalotów.

Jakie dodatki do oleju napędowego zimą?

Czy zimą również potrzebujemy dodatków do paliwa? W miesiącach z bardzo niską temperaturą, zwłaszcza, kiedy panuje mróz, olej znacznie zwiększa swoją lepkość. Przez to o wiele dłużej dociera do punktów smarowania. Jest to tzw. efekt suchego startu, który niekorzystnie wpływa na całą pracę silnika.

 

Aby zapobiec kłopotom związanym z odpalaniem silnika zimą, możemy skorzystać z dodatków do oleju napędowego, służących ochronie przeciwmrozowej. Takie produkty często też czyszczą komory spalania. Dodatek do paliwa poprawi jego płynność i zredukuje ilość osadów. Co najważniejsze, z pomocą tego rodzaju polepszaczy, zapewnimy smarowanie częściom silnika, zanim dojdzie do nich paliwo.

 

Pamiętajmy też, by wszystkie dodatki do oleju napędowego kupować w dobrym sklepie, który ma tylko produkty wysokiej jakości, przetestowane i chwalone przez posiadaczy samochodów bądź przez mechaników z wieloletnim stażem w branży motoryzacyjnej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz silnik zostanie zabezpieczony i sprawny, zarówno latem, jak i mroźną zimą.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl