Jakie paliwo tankować - 95 czy 98?

06.08.2021

Benzyna 95 czy 98? Którą wybrać?

 

Aby odpowiedzieć na pytanie, jakim paliwem najlepiej tankować, należy najpierw porównać dwa główne typy benzyny. Główną różnicą między nimi jest liczba oktanowa, wskazująca odporność na niekontrolowany samozapłon benzyny silnikowej. Mówiąc prościej, liczba oktanowa jest parametrem, który charakteryzuje jakość i zdolność paliwa do wydajnego spalania się. Zatem im większa ilość oktanów w benzynie, tym lepsza jego wydajność.

 

Czy oznacza to, że paliwo 98 jest definitywnie najlepszą opcja? Niekoniecznie! Znaczna część oprogramowań sterujących w autach jest domyślnie przystosowana do benzyny 95. Pamiętaj, że nawet jeśli na wewnętrznej stronie klapki wlewu znajduje się zalecenie dostarczania paliwa z wyższą liczbą oktanową, możesz bez przeszkód wlać paliwo 95. Dotyczy to jednak wyłącznie nowych samochodów, których oprogramowanie jest wspierane przez odpowiednie czujniki wykrywające spalanie stukowe. Nieco większą uwagę trzeba poświęcić starszym pojazdom, które nie są wyposażone w komputer sterujący, odpowiedzialny m.in. za dostosowywanie wymaganych parametrów. W tym przypadku najlepiej wybierać paliwo zgodnie z zaleceniami producenta. Podsumowując, jeśli na wewnętrznej stronie klapki wlewu znajduje się informacja, że silnik auta jest przystosowany do benzyny 98, nie sięgaj po produkt o mniejszej liczbie oktanowej, gdyż pozorna oszczędność może przynieść negatywne skutki.

 

Należy również zaznaczyć, że benzyna 98 nie zawsze umożliwia uzyskanie dodatkowych koni mechanicznych. Ta opcja występuje głównie w samochodach sportowych, których jednostka do pracy na paliwie o wyższej liczbie oktanowej została przystosowana, aby móc w pełni wykorzystywać potencjał silnika. Jeśli zatem nie jesteś właścicielem auta sportowego, prawdopodobnie nie zauważysz żadnej różnicy w mocy po zatankowaniu paliwa 98.

 

Czy można mieszać paliwo 95 i 98?

 

Według opinii specjalistów nie należy łączyć ze sobą paliw o różnej liczbie oktanowej. Oczywiście jednorazowe wlanie benzyny 95 do 98 czy na odwrót nie spowoduje poważnej awarii, jednak należy unikać regularnego mieszania paliw. Warto również sprawdzić wytyczne producenta samochodu. Jeśli dopuszcza on łączenie różnorodnych benzyn, możesz bez przeszkód dolewać paliwo 98 do 95 i na odwrót. Jeśli jednak producent zaznaczył, iż taki zabieg może być niebezpieczny dla silnika auta, nie ryzykuj. Pamiętaj również, że jednorazowe połączenie paliw o różnej liczbie oktanowej nie stanowi zagrożenia, jednak dolanie oleju napędowego będzie miało tragiczne skutki.

 

Jakie paliwo – 95 czy 98? Którą benzyną tankować?

 

W większości przypadków tankowanie droższego paliwa nie ma sensu. Jeśli jednak silnik Twojego samochodu jest przystosowany do benzyny 98, warto dopłacić i cieszyć się lepszą wydajnością i doskonałą pracą silnika. Paliwo 98 sprawdzi się również wśród posiadaczy aut sportowych, którym zależy na zwiększeniu mocy pojazdu.

 

Czy warto sięgać po dodatki do paliwa?

 

Dodatki do paliwa cieszą się dużą popularnością i świetnymi opiniami. Dzięki nim można skutecznie obniżyć obroty pracy silnika, zmniejszyć poziom zużycia benzyny, zminimalizować emisję CO oraz cząstek stałych, a także usunąć bakterie paliwowe. Ponadto dodatki zwiększają efektywność osiągów silnika i zapobiegają gromadzeniu się sadzy oraz nagaru m.in. w filtrze DPF/FAP. Dodatkową zaletą dodatków do paliwa jest fakt, iż ograniczają one dymienie z rury wydechowej i usuwają bakterie paliwowe. Jeśli zatem chcesz, aby Twoje auto było ekonomiczne i ekologiczne, sięgnij po wysokiej jakości dodatki do benzyny. Sprawdź ofertę: https://ze24.pl/dodatki-do-paliwa-redux i wybierz produkt dopasowany do swoich potrzeb. W asortymencie znajdziesz preparaty od zaufanego producenta, które uszlachetnią Twoje paliwo. Dzięki nim zadbasz o środowisko naturalne, a także zredukujesz swoje wydatki związane z zakupem benzyny i płynów eksploatacyjnych. Ponadto korzystając z dodatków do paliwa REDUX, zabezpieczysz swój silnik i nie będziesz musiał martwić się regularnymi wizytami w serwisie. Odpowiadając na pytanie: Tak, warto sięgnąć po dodatki do paliwa. Pamiętaj jednak, aby wybierać produkty wysokiej jakości o potwierdzonym działaniu. 

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl