Czy istnieje termin przydatności benzyny?

04.08.2021

Benzyna występuje w różnych odmianach, jednak w naszym kraju można najczęściej spotkać tę bezołowiową o dwóch liczbach oktanowych – 95 i 98. To znane już od wielu lat paliwo jest powszechnie wykorzystywane na całym świecie do różnych celów.

 

Benzyna należy do nieodnawialnych źródeł energii, co oznacza, że mamy jej ograniczone zasoby. Wraz ze wzmożonym zapotrzebowaniem stają się one coraz mniejsze, przez co jest ona coraz droższa. Wpływ na ceny tego surowca mają też inne czynniki, jak np. nałożenie na konkretny kraj embarga lub sankcji z jakiegoś powodu. W 1973 roku doszło do największego kryzysu paliwowego w historii ludzkości, który spowodowany został drastycznym wzrostem cen wynikającym właśnie z sankcji. Tamte wydarzenia spowodowały ogromne zmiany na całym świecie, a szczególnie w branży motoryzacyjnej. Przedsiębiorstwa, które chciały się utrzymać, musiały zrezygnować z paliwożernych silników na rzecz bardziej ekonomicznych rozwiązań, które zostały z nami do dziś.

 

Czy paliwo ma termin ważności?

 

Dziś cena paliwa stale, jednak powoli rośnie. Jest to związane po prostu z malejącymi zasobami tego surowca. W 2021 roku doszło do ataku hakerskiego, którego efektem było zatrzymanie pracy rurociągów paliwowych w USA, przez co na stacjach benzynowych w całym kraju zaczęło brakować benzyny, a ludzie w panice zaczęli wykupywać zapasy.

 

Posiadanie paliwa odłożonego “na czarną godzinę” nie jest niczym złym, można nawet rzec, że jest to rozważne rozwiązanie. Warto jednak pamiętać, że benzyna, tak jak wiele innych preparatów i specyfików, posiada okres przydatności do użycia. Ile on wynosi i co się dzieje, jeśli go przekroczymy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w akapitach poniżej.

 

Termin ważności paliwa - ile wynosi?

 

To, jaki jest termin ważności benzyny, zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest świeżość oraz poziom zanieczyszczenia paliwa. Im jest ono czystsze, tym dłużej będzie ona zdatna do użytku. Zazwyczaj zachowuje ona swoje właściwości od trzech do sześciu miesięcy po wlaniu do zbiornika, jednak czas ten może być nieco dłuższy lub krótszy i wynika on z zawartości etanolu - im jest ona wyższa, tym termin przydatności benzyny będzie lepszy.

 

Kolejną kwestią, która ma znaczny wpływ na termin przydatności paliwa, jest sposób przechowywania. Należy zadbać, aby znajdowało się w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, gdzie nie będzie istniała możliwość pojawienia się pożaru. Należy też zadbać, aby kanister lub inny pojemnik, w którym chcemy trzymać benzynę, nie były zanieczyszczone w środku, zardzewiałe lub nieszczelne. W przeciwnym wypadku nie tylko narazimy się na niebezpieczeństwo, ponieważ tym, co w przypadku tego paliwa jest najbardziej palne, są jego opary, ale także bardzo szybko stracimy nasze zapasy, które po prostu wyparują bądź wsiąkną w ziemię.

 

Jeśli chcesz wydłużyć przydatność benzyny, to musisz podjąć kilka kroków, które wydłużają jej żywotność.

 

Po pierwsze - trzymaj zbiornik z dala od źródeł wody. Benzyna zanieczyszczona wodą błyskawicznie wytraca swoje właściwości i nie nadaje się już do niczego.

 

Po drugie - zadbaj o odpowiedni kanister. Zbiornik, w którym trzymasz benzynę, powinien być dostosowany do przechowywania tego typu paliwa. Oznacza to, że musi mieć odpowiednią pojemność oraz musi być wykonany z materiałów, które są odporne na działanie znajdującej się w nim substancji.

 

Po trzecie - stosuj stabilizatory i dodatki do paliwa. To jeden z najprostszych sposobów na wydłużenie żywotności benzyny. Wystarczy, że dodasz do niej specjalnego środka, takiego jak np. REDUX, którego działanie spowolni proces utleniania i parowania niezbędnych palnych składników.

 

Kiedy benzyna traci swoją ważność, najczęściej traci swoje właściwości poprzez odparowanie lotnych cząsteczek, infiltrację wody oraz oddzielenie benzyny i etanolu. W takiej sytuacji substancja ta staje się bezużyteczna, jednak istnieje prosty sposób, który pozwoli przywrócić jej właściwości – wystarczy wymieszać starą pozostałość ze świeżym paliwem w proporcjach 50:50, a wtedy powinno ponownie nadawać się do użytku.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl