Gdzie najtańsze paliwo w Polsce?

01.08.2021

Najtańsze paliwo w Polsce - co składa się na cenę paliwa?

 

Kierowcy regularnie korzystający z auta na co dzień z pewnością mogą mieć wiele do powiedzenia na temat aktualnej sytuacji paliwowej, a są to niekoniecznie pozytywne komentarze. Ku niezadowoleniu uczestników ruchu drogowego, ceny ropy regularnie wzrastają, a na stacjach można zobaczyć coraz to wyższe wartości. Taki stan rzeczy powoduje wiele negatywnych emocji, jednak niewiele osób wie, co tak naprawdę składa się na koszt paliw. Ta wartość jest określana przez wiele zmieniających się czynników, które mają duży wpływ na końcową sumę.

 

Niezależnie od ceny, na zmniejszenie kosztów pozytywnie wpływa zastosowanie naszych dodatków do paliwa, które pozwalają na wprowadzenie znacznych oszczędności.

 

Gdzie najtańsze paliwo w Polsce? Nie zapominaj o tych kosztach

 

Na cenę paliwa w największym stopniu wpływ mają 3 kluczowe czynniki. Pierwszym i najważniejszym z nich jest sam koszt wydobycia ropy. Oscyluje on w granicach 40% wartości końcowej produktu. Nie jest to jednak liczba stała i różni się w pewnym stopniu w zależności od rodzaju paliwa.

 

Kolejnym czynnikiem decydującym o cenie (w wymiarze kilku procent) są marże, jakie narzucają rafinerie oraz poszczególne stacje benzynowe. Jest to oczywiście koszt konieczny, którego w żaden sposób nie da się uniknąć - koncerny zawsze będą chciały generować na sprzedaży jak największe zyski.

 

Jeśli zastanawiasz się, gdzie spotkasz najtańsze paliwo w Polsce, musisz wiedzieć, że niezależnie od wybranej stacji oraz miejsca, każdy jego rodzaj jest obciążony jeszcze jednym kosztem, którego wartość jest jednakowa w całym kraju. Chodzi tutaj o podatki oraz pozostałe opłaty odgórnie narzucane przez państwo. Obecnie możesz wybierać spośród wielu stacji, jednak nie zapominaj o stałych kosztach, których nie unikniesz bez względu na wybrane miejsce tankowania.

 

Podatki a najtańsze paliwo w Polsce

 

W poszukiwaniach najtańszego paliwa w Polsce może przeszkodzić Ci kwestia podatków. Być może masz nadzieję na zaskakująco konkurencyjne ceny, które pozwolą Ci oszczędzić. Rzeczywiście mogą się one nieco różnić, jednak nie są to ogromne rozbieżności w wartościach. Wszystko przez nakładane opłaty stałe, które mają wpływ na ceny paliwa niezależnie od stacji. Jednymi z kluczowych opłat są podatki nakładane przez państwo.

 

Niestety jest to jeden z towarów zdecydowanie wysoko opodatkowanych – do budżetu państwa trafia dzięki temu duża suma pieniędzy. Każdy rodzaj paliwa jest obciążony podatkiem VAT, a także akcyzą i specjalną opłatą. Tych składowych nie sposób uniknąć, nawet jeśli znalazłbyś najtańszą opcję na terenie kraju.

 

Gdzie najtańsze paliwo w Polsce? Znaczące różnice

 

Nie da się ukryć, że ceny paliw zmieniają się niezwykle dynamicznie. Każdy dzień może przynieść nowe wahania, dlatego warto na bieżąco śledzić sytuację na rynku paliwowym. Uśrednione wartości pomagają kierowcom zorientować się w różnicach między kosztami w poszczególnych województwach.

 

Zdecydowanie jest co porównywać, bo wbrew pozorom ceny mogą różnić się w zależności od regionu. Jeśli więc planujesz dłuższą podróż w bardziej oddalone rejony Polski, warto uprzednio zorientować się, jakie ceny panują w danym obszarze, aby uniknąć nieprzyjemnego rozczarowania. W niektórych przypadkach rozbieżności mogą być znaczące, szczególnie przy dużych pojemnościach silnika.

 

Najtańsze paliwo w Polsce - przegląd województw

 

Ceny paliwa w Polsce różnią się w zależności od poszczególnych województw. Mieszkańcy niektórych z nich mogą mieć obecnie niemałe powody do zadowolenia, natomiast inni niekoniecznie. Tankujący benzynę z pewnością chcieliby choć na chwilę przenieść się do województwa lubuskiego, gdzie ceny oscylują w granicach 5,74 zł za litr. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku diesla - również tutaj mieszkańcy lubuskiego mają największe powody do zadowolenia. Jeśli chodzi o ten rodzaj paliwa, na ceny nie mogą narzekać również kierowcy z opolskiego i wielkopolskiego, gdzie wynosi to odpowiednio 5,33 oraz 5,39 zł za litr.

 

W przypadku LPG warto wybrać się w podróż do opolskiego i podkarpackiego, gdzie cena za litr wynosi 2,60 zł.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl