Jak sprawdzić szczelność zbiornika na paliwo?

01.07.2021

W sprzedaży dostępne są zarówno niewielkie pojemniki przeznaczonego do użytku prywatnego, jak i ogromne zbiorniki, stosowane m.in. w wysoko rozwiniętym rolnictwie i przemyśle. Aby spełniały one swoje funkcje, muszą być w pełni szczelne. Należy pamiętać, że wyciekający olej zagraża naszemu bezpieczeństwu i środowisku naturalnemu. Zatem, jak sprawdzić szczelność zbiornika na paliwo? Co zrobić, jeśli zasobnik przecieka? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy!

 

Jaki zbiornik na paliwo wybrać, aby nie martwić się nieszczelnością?

 

Aby odpowiednio przechowywać olej napędowy, trzeba zaopatrzyć się w zbiornik na paliwo, zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi normami. Kupując zasobnik, warto poczytać opinie na jego temat i sprawdzić, czy posiada on odpowiednie certyfikaty. Przed zamówieniem danego zbiornika, należy również zwrócić uwagę, czy został on wyposażony w dodatkowe udogodnienia, takie jak np. panel sterujący, czujnik poziomu paliwa, alarm maksymalnego poziomu cieczy i czujnik wykrywający przecieki. Dzięki tym funkcjom można szybko wykryć ewentualne usterki i podjąć działania naprawcze. Szczególnie polecane są zasobniki, które powiadamiają o awarii przy pomocy sygnału dźwiękowego.

 

Kupując zbiornik na paliwo, należy również zwrócić uwagę, czy jest on wykonany w oparciu o technologię dwupłaszczyznową. Zasobniki bazujące na tej technologii posiadają dwie warstwy: wewnętrzną- pozwalającą na przechowywanie paliwa oraz zewnętrzną- zabezpieczającą przed wyciekiem oleju do środowiska naturalnego i emisją oparów. Zbiorniki dwupłaszczyznowe są najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem, gdyż nawet jeśli wewnętrzna warstwa zostanie uszkodzona, to zewnętrzna nadal gwarantuje zabezpieczenie przed wyciekiem.

 

Jeśli nie chcesz martwić się nieszczelnością, zwróć również uwagę, z jakiego materiału wykonany jest zbiornik, który chcesz kupić. Najlepsze są zasobniki polietylenowe, gdyż tworzywo, z którego są produkowane, cechują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury i promieniowanie UV. Dobrymi opiniami cieszą się także zbiorniki metalowe, ponieważ zwykle posiadają one dodatkowe funkcje i zabezpieczenia.

 

Jak UDT sprawdza szczelność zbiorników paliwowych?

Polskie prawo określa, iż zbiorniki na paliwo muszą być poddawane odpowiednim testom, w celu potwierdzenia ich szczelności. Jakość zasobników jest kontrolowana przez Urząd Dozoru Technicznego. Specjaliści sprawdzają szczelność przy pomocy m.in. metody ultradźwiękowej, amoniakalnej, hydrostatycznej i gazowej.

 

Poza wyżej wymienionymi metodami UDT stosuje również inne, specjalistyczne sposoby kontroli szczelności, do których zalicza się:

 

  • technika pływakowa,
  • technika membranowa,
  • technika znakowania strefowego,
  • technika wód gruntowych,
  • technika płaszczowa.

 

Wymienione metody możesz również zastosować do samodzielnej kontroli szczelności zbiornika. Jednak większość z nich wymaga posiadania konkretnego oprzyrządowania.

Jak samodzielnie sprawdzić szczelność zbiornika na paliwo?

Nowe zbiorniki na paliwo, kupione od zaufanego producenta, gwarantują szczelność i bezpieczeństwo użytkowania. Zagrożenie stanowią zasobniki stosowane przez długi okres, które nie były poddawane systematycznym kontrolom.

 

Aby sprawdzić szczelność zbiornika na paliwo, należy wyłączyć go z eksploatacji, opróżnić, a także precyzyjnie wyczyścić, przepłukać i pozbawić wszelkich zanieczyszczeń. Często konieczne jest również zakupienie pomp oraz rurek, które pomogą przeprowadzić kontrolę. Metoda wód gruntowych wymaga także wywiercenia niewielkich otworów na spodzie zbiornika, w celu sprawdzenia jakości cieczy w najbliższym otoczeniu. Szczelność można sprawdzić również wyżej wymienionymi technikami. Należy jednak pamiętać, że wykorzystując metodę płaszczową, trzeba zakupić urządzenie składające się z detektora promieniowania gamma, dozownika cieczy oraz płaszcza. Natomiast wybierając technikę znakowania strefowego, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego systemu rurek oraz radioizotopowego znacznika. Najmniej wymagająca jest metoda pływakowa. Polega ona na wymuszeniu przepływu cieczy w obrębie nieszczelności w pionowym kierunku.

 

Należy również pamiętać, że przeprowadzając kontrolę szczelności, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj zbiornika. Inne metody wykorzystuje się w przypadku zasobników naziemnych, a inne w przypadku podziemnych.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl