Czy olej napędowy ma ograniczony termin przydatności?

25.06.2021

Na forach internetowych można spotkać się również ze stwierdzeniem, że olej napędowy nigdy nie traci ważności ze względu na swój skład. Czy to prawda? Absolutnie! Należy pamiętać, że większość teorii znajdujących się na forach to mity. Zatem, jak długo można przechowywać olej napędowy? Po jakim czasie traci on swoje właściwości? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Czy olej napędowy traci ważność?

Olej napędowy, jak wszystkie inne substancje, po czasie traci ważności i cenne właściwości. Wielu osobom, wydaje się, że skoro producent nie zamieszcza informacji o terminie przydatności, to można go przechowywać bezterminowo. Niestety, to nieprawda. Kupowanie oleju na zapas to duży błąd! Należy pamiętać, że ten rodzaj paliwa pełni bardzo ważne funkcje- gwarantuje właściwe smarowanie silnika, a także zapewnia mu odpowiednią temperaturę i czystość. Z tego względu należy dbać o odpowiednie przechowywanie oleju i regularnie kontrolować jego stan.

Jak długo można przechowywać olej napędowy?

Olej napędowy ma długi termin przydatności. Według opinii specjalistów, smary mineralne można przechowywać przez 5 lat, natomiast syntetyczne zachowują swoje właściwości do 10 lat. Należy jednak pamiętać, że te informacje dotyczą olejów fabrycznie zamkniętych, które pochodzą od sprawdzonych producentów. Tak długim terminem przydatności cechują się wyłącznie paliwa, znajdują się w pojemnikach z podwójnym plombowaniem. Produkty przechowywane w ten sposób są zabezpieczone przed nieczystościami i powietrzem. Zatem pojawia się pytanie: Co z olejami znajdującymi się w ówcześnie otwartych opakowaniach lub kanistrach? Otóż smary rozhermetyzowane, przechowywane w metalowych beczkach, mogą być użytkowane przez 36 miesięcy. Natomiast oleje magazynowane w plastikowych pojemnikach nie powinny być stosowane dłużej niż 2 lata.

Jak przechowywać olej napędowy?

Wiele osób zastanawia się, jak przechowywać olej napędowy, aby jak najdłużej zachował cenne właściwości. Magazynując smar, należy przede wszystkim zadbać o jego szczelne zamknięcie. Nie mogą przedostawać się do niego zanieczyszczenia, pyły, powietrze ani wilgoć. Najlepszą opcją jest umieszczenie go w metalowej beczce w suchym garażu. Nie zaleca się wożenia go w bagażniku samochodu. Wynika to z faktu, iż w aucie stale zmienia się temperatura, szczególnie w okresie letnim i zimowym. Zbyt intensywne nagrzewanie i ochładzanie oleju przyczynia się do obniżenia jego wartości. Według zaleceń ekspertów, hermetycznie zamknięty smar powinien być przechowywany w temperaturze od -20 do 60 stopni Celsjusza. Ponadto należy pamiętać, że nie może być on wystawiany na działanie promieniowania słonecznego.

Dlaczego należy przestrzegać terminu przydatności oleju napędowego?

Gołym okiem nie dostrzeżesz zmian zachodzących w psującym się oleju napędowym. Z pewnością nie zauważysz drastycznej zmiany barwy ani zapachu. Z tego względu bardzo ważne jest zanotowanie daty otwarcia lub zakupu oleju i przestrzeganie terminu przydatności z góry określonego przez koncerny paliwowe. Pamiętaj, że jednorazowe wlanie zepsutego oleju nie będzie miało groźnych konsekwencji. Z pewnością nie odczujesz również żadnej różnicy w jakości jazdy. Jednak systematyczne dolewanie przeterminowanego paliwa może spowodować nawet uszkodzenie silnika. Wynika to z faktu, iż zepsuty olej napędowy traci swoje właściwości, a dodane do niego uszlachetniacze utleniają się i stają się nieskuteczne. Po czasie korzystania ze smaru pozbawionego odpowiednich właściwości, może dojść do m.in. do zatarcia silnika. Zatem, jeśli nie chcesz ryzykować, nadzoruj stan oleju i jego termin przydatności. Ponadto pamiętaj, aby kupować towary wyłącznie od sprawdzonych producentów.

Gdzie oddać przeterminowany olej napędowy?

Przeterminowany olej napędowy możesz oddać do warsztatu samochodowego, z którego usług korzystasz lub Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Zepsute oleje są również przyjmowane przez niektóre stacje benzynowe i autoryzowane stacje obsługi pojazdów.

Należy jednak pamiętać, że powyższe przedmioty mają prawo nie przyjąć przeterminowanego oleju, szczególnie jeśli przechowujemy go w nieszczelnym, źle zabezpieczonym opakowaniu. Punktami, w których zawsze bez problemu oddamy zepsuty olej, są firmy specjalizujące się w utylizacji paliw. Jednak obecnie w Polsce działa niewiele takich przedsiębiorstw.

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl